Montaż wkładów kominkowych

Można powiedzieć, że od tego wszystko się zaczyna oczywiście, jeśli chodzi o budowę kominka. Wybieramy wkład kominkowy, który nam odpowiada o odpowiednim kształcie i wymiarze. Uwzględniając wcześniej wygląd obudowy kominka. Krótko mówiąc, w jakim stylu finalnie ma być kominek. Mając już wkład możemy go podłączyć do kanału kominowego.

Jak przebiega montaż wkładu kominkowego?

To dość prosta czynność, która trwa zazwyczaj do 2-3 godzin. Przyjmując montaż standardowy, czyli taki, przy którym wkład kominkowy jest ustawiany na nóżkach i podłączany do istniejącego komina. 

Pierwszą z czynności poza wniesieniem i rozpakowaniem wkładu jest zamontowanie wkładki do komina o odpowiedniej średnicy. Jeśli jest to komin ceramiczny to wystarczy ją włożyć do trójnika. W przypadku, kiedy komin jest murowany to należy taką wkładkę wmurować w komin.

Wkładkę tego typu montujemy ze względu na lepsze zabezpieczenie trójnika z kamionki. Pozwala ona na elastyczną pracę podczas rozprężania rury odprowadzającej spaliny. Dzięki niej trójnik nie przejmuje naprężeń cieplnych. Drugą zaletą wkładki, która sprawdza się w przypadku, kiedy jest wmurowana w komin to łatwość ewentualnego odłączenia od komina bez konieczności rozkuwania.

Ustawienie wkładu kominkowego

Po założeniu wkładki kominowej możemy przejść do ustawienia wkładu w miejscu, w którym ma powstać kominek. Wkład ustawiamy do poziomicy oraz w odpowiednich odległościach od ściany i od podłogi. Samo ustawienie wkładu ma duże znaczenie, które wpływa bezpośrednio na wymiary obudowy kominka. Najczęściej wysokość ustawienia wkładu jest wysokością podstawy obudowy.

Jak podłączyć wkład kominkowy do komina

Jeśli udało nam się już ustawić wkład i stoi w dobrym miejscu to spokojnie możemy przejść do podłączenia go do trójnika kominowego.

Jaki rodzaj rur przyłączeniowych zastosować do podłączenia wkładu kominkowego?

W tym przypadku najlepiej jest nie kierować się naszą bujną wyobraźnią i zastosować sprawdzone rozwiązanie, które zapewni nam bezpieczne połączenie wkładu z kominem dymowym. Mowa tu o rurach stalowych o grubości 2mm.

Aby uzyskać odpowiednie kąty należy zastosować kolana regulowane. Dzięki nim podłączenie jest zdecydowanie prostsze i wygodniejsze niż w przypadku zastosowania kolan stałych nieregulowanych.

Mała uwaga: rury i kolana należy podłączać ze sobą plus z minusem.Usługi montażu wkładów kominkowych wykonujemy razem z wkładami. Zadzwoń i zapytaj o cenę wkładu kominkowego razem z montażem. Montujemy wkłady różnych marek.

To chyba tyle, jeśli chodzi o montaż wkładu kominkowego. Teraz mała przerwa i możemy rozpalać na próbę w kominku. To chyba najprzyjemniejsza chwila.