Z pewnością każdy z nas wie o tym, że kominek posiada walory wizualne, estetyczne i wiele innych wiążących się z ciepłem domowego ogniska, harmonią i odprężeniem, ale posiada również walory grzewcze. Warto połączyć je wszystkie ze sobą. Każdy kominek jest w stanie ogrzewać. Zdecydowanie jednak najsprawniejsze są komiki z wkładami kominkowymi. To do nich instalujemy systemy ogrzewania. Wyżej wspomniane ogrzewanie kominkowe czy inaczej mówiąc dystrybucja gorącego powietrza w skrócie dgp może być wykonana na dwa sposoby: Pierwszy z nich – prostszy i mniej kosztowny mający węższe zastosowanie to ogrzewanie kominkowe grawitacyjne. Drugi bardziej rozbudowany i posiadający zdecydowanie szersze zastosowanie to ogrzewanie kominkowe wymuszone.
Jak już wspominałem jest to prostsza i tańsza wersja ogrzewania kominkowego, która nie wykorzystuje dodatkowych wspomagających urządzeń. Polega głównie na rozprowadzeniu rur z gorącym powietrzem pochodzącym od kominka do sąsiednich pomieszczeń. Ciepło powstające w komorze grzewczej kominka przemieszcza się w sposób naturalny dzięki grawitacji. Do głównych zalet tej metody ogrzewania kominkowego zaliczamy niewątpliwie: - bezobsługowość Niestety nie ma nic idealnego i wszystko ma swoje zalety i wady. Wadą systemu ogrzewania kominkowego opierającego się na grawitacji jest z pewnością: Krótki zasięg w poziomie. Powyżej trzech metrów długości rury grzewczej od komika w poziomie ogrzewanie się gubi i słabo grzeje. Najlepiej działa w pomieszczeniach znajdujących się bezpośrednio nad kominkiem. Wysoka temperatura na wylocie z kratek grzewczych. Jest niezbędna dobra izolacja gdyż rury z gorącym powietrzem mocno się nagrzewają. Dotykając kratek można się poparzyć.
Podobnie jak przy ogrzewaniu grawitacyjnym rury z gorącym powietrzem są rozprowadzane od komory grzewczej kominka do pomieszczeń znajdujących się w budynku. Mamy jednak jeszcze po drodze dystrybutor gorącego powietrza, który zaciąga powietrze znajdujące się w komorze grzewczej kominka i wdmuchuje je do rur, które mają wyloty powietrza w pomieszczeniach budynku. Dzięki temu kominek z takim ogrzewaniem zyskuje jeszcze bardziej na sprawności. Niewątpliwe zalety takiego systemu ogrzewania to: - zdecydowanie większy zasięg w porównaniu z ogrzewaniem grawitacyjnym. Nawet można ogrzewać pomieszczenia znajdujące się pod kominkiem. Nie ma jednak ideałów i znajdą się też minusy. Zaliczymy do nich: - zależność od prądu - nie jest to jednak jakieś mega zużycie. Dystrybutor powietrza ma średnią moc od 70 – 150 Watt. W zależności od jego wydajności. Jako firma zajmująca się wykonaniem i montażem kominków świadczymy również usługi z zakresu ogrzewania kominkowego. Wykonujemy systemy grzewcze do nowych kominków jak również do już działających. Do wykonania swoich prac stosujemy jedynie sprawdzone materiały i wiedzę, którą zdobywaliśmy latami. Niestety wbrew pozorom nie wszystkie materiały niezbędne do wykonania dobrego ogrzewania kominkowego dostępne na rynku są dobrej, jakości. W tym przypadku działa praktyka i nasze doświadczenie. Z pewnością przyjemnie jest usiąść przy kominku i spoglądać w migający ogień, ale też warto przy tej okazji ogrzewać nasz dom.
Ogrzewanie kominkowe DGP
Jak działa ogrzewanie kominkowe grawitacyjne?
- niezależność od prądu
- długa żywotność
- niskie koszty montażu i eksploatacji
Jak działa ogrzewanie kominkowe – wymuszone?
- szybsza skuteczność grzania
- większa sprawność
- niższa temperatura na wylocie z kratek grzewczych a co za tym idzie większe bezpieczeństwo.
- lepszy ruch powietrza w budynku. Osusza powietrze, przez co jest mniej wilgoci w domu.
- większa słyszalność - z pewnością nie jest to hałas, lecz przy zastosowaniu odpowiednich rur dźwiękochłonnych słyszymy jedynie podmuch powietrza.